Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Kolejne szkolenie dla weterynarzy za nami

W dniu 28 września (czwartek) w Centrum Edukacji Przyrodniczej PNBT odbyło się kolejne szkolenie dla lekarzy weterynarii pt. „Wybrane choroby ptaków drapieżnych i bociana białego – pierwsza pomoc, leczenie oraz rehabilitacja”. Jak przed rokiem szkolenie prowadziła dr Agnieszka Czujkowska z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, kierownik Działu Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. Swoją obecnością zaszczycił nas również dr Andrzej G. Kruszewicz, Dyrektor warszawskiego ZOO, który po szkoleniu wygłosił niezwykle ciekawy wykład na temat ptaków i ich tajemnic.

Szkolenie składało się z dwóch etapów. W pierwsze części prelegentka przedstawiła prezentacje multimedialną , z której dowiedzieliśmy się jak przetrzymywać ranne bociany, czym je karmić oraz jak podawać leki i transportować do ośrodków rehabilitacji. W części drugiej prezentacji omówione zostały choroby ptaków drapieżnych (w tym również te, z którymi spotykają się sokolnicy). Ważnym elementem poruszonym w tej części były pomocne rady jak leczyć ptaki drapieżne po postrzałach z wiatrówki. Okazuje się, że jest to w ostatnim czasie problem. Do Pani Agnieszki Czujkowskiej co roku trafia kilkadziesiąt ptaków drapieżnych (głównie myszołowy ale również rybołowy czy bieliki) właśnie postrzelonych.

Druga część szkolenia to zajęcia praktyczne. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób bandażować kończyny, jak zakładać wenflony, gdzie najlepiej podać kroplówkę.

Było to już drugie szkolenie dla weterynarzy i mamy nadzieję, że kolejne będą odbywały się corocznie bo jak widać zainteresowanie jest duże.

 
fot. S. Pestka

fot. S. Pestka

fot. S. Pestka

fot. S. Pestka

fot. S. Pestka

fot. S. Pestka

fot. S. Pestka

fot. S. Pestka