Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

O bartnictwie

Dnia 22 lutego br. w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach odbył się pierwszy w tym roku wykład z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą” pt. „Leśni pszczelarze”.

Prelegentem był Pan Jacek Adamczewski, pracownik Wigierskiego Parku Narodowego, bartnik, a zarazem pszczelarz. Podczas wykładu można było poznać historię polskich miodów w ujęciu od bartnictwa do pszczelarstwa. Bartnicy byli świetnie zorganizowani. Posiadali swoje statuty, prawo, a także sądy. A barcie znakowano symbolami, które pozwalały na identyfikację bartnika. Pan Jacek omówił jak przygotowuje się barć. Sam uczył się tej sztuki od baszkirskich bartników. Przywiózł ze sobą narzędzia wykorzystywane przez bartnika. Można było zobaczyć kadłubek (pojemnik z drewna lipowego) do podbierania miodu. Opisał także różnicę między kłodą bartną, a barcią. Barć wydziana jest w żywym drzewie na odpowiedniej wysokości, a kłoda bartna jest wycinkiem z pnia drzewa, którą można postawić na ziemi lub powiesić na innym drzewie. Wejście na drzewo bartne wcale nie jest proste i bezpieczne. Bartnicy polscy używali leziw wykonanych z drewna i plecionej liny. Dla ułatwienia pracy przy wyjmowaniu miodu, na linach zamocowana była ławeczka.

Wykładowca omówił także program przywracania bartnictwa na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

Bartnictwo na terenie Polski, a także na zachodzie Europy, w ostatnich latach, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co roku odnotowywane są nowe miejsca na mapie Polski, w których pojawiają się barcie lub stawiane są kłody bartne. Obecnie na terenie Polski jest ok. 200 barci i 62 kłód bartnych. Pan Jacek przedstawił, także kilka najciekawszych publikacji na temat bartnictwa dla najbardziej zainteresowanych tematem.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 22 marca br. pt. Cztery pory roku w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Wykład poprowadzi Pani Olga Betańska, pracownik Parku Narodowego „Ujście Warty”.

/A.Sz./

 
fot. A. Szulta

fot. A. Szulta

fot. A. Szulta

fot. A. Szulta

fot. A. Szulta

fot. A. Szulta

fot. A.Szulta

fot. A.Szulta