Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie - Co z tym globalnym ociepleniem?

Co z tym globalnym ociepleniem?

Park Narodowy „Bory Tucholskie” serdecznie zaprasza na kolejny wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą. Odbędzie się on 28 marca br. o godz. 18.00 w siedzibie Parku w Charzykowach (ul. Długa 33). Gościem spotkania będzie Pan dr hab. Bogdan H. Chojnicki, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z wykładem pt. „Skąd to globalne ocieplenie? Rzecz o ludziach i ich planecie”.

Człowiek zamieszkuje Ziemię od ok. 200 tysięcy lat. Na początku funkcjonował jako jeden z wielu gatunków zwierząt na planecie, jednak w wyniku rewolucji poznawczej, zapoczątkowanej ok. 70 tysięcy lat temu, gatunek Homo sapiens zaczął coraz bardziej wykorzystywać swój stosunkowo duży mózg do skutecznego konkurowania z resztą zwierząt. Powstanie kultury rolniczej (ok. 12 tysięcy lat temu) sprawiło, iż ludzie zaczęli w znaczący sposób zmieniać ekosystemy lądowe, jednak dopiero rewolucja przemysłowa odmieniła całkowicie relację człowiek-środowisko. Wykorzystanie energii zakumulowanej w paliwach kopalnych doprowadziło do gruntownych zmian środowiska w skali całej planety. Obecnie ciągle rosnąca liczba ludzi oraz gwałtowny wzrost zużycia energii sprawiły, iż ludzkość odcisnęła swoje piętno na wszystkich sferach kuli ziemskiej. Zmiany te widoczne są także w atmosferze. Uwalniane do powietrza coraz większych ilości gazów pochodzenia antropogenicznego sprawia, iż na Ziemi robi się coraz cieplej, a ten fakt nie pozostaje bez wpływu zarówno na życie ludzi, jak i funkcjonowanie całej biosfery.

Dlaczego jest cieplej? Jakie skutki powoduje to ocieplenie? Czy możemy temu jakoś zaradzić? Na te i inne pytania podczas wykładu pt. „Skąd to globalne ocieplenie? Rzecz o ludziach i ich planecie” spróbuje odpowiedzieć słuchaczom  dr hab. Bogdan H. Chojnicki, prof. UPP, który wszystkich serdecznie zaprasza na spotkanie.

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 26 marca br. na adres e-mail: b.grabowska@pnbt.com.pl lub tel. 52 3355127. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

/BG/