Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Rośliny to nic innego jak kolektory słoneczne

Nie tylko o tym mogliśmy dowiedzieć się podczas Czwartkowego spotkania z przyrodą w Parku Narodowym „Bory Tucholskie” pt.; „Skąd to globalne ocieplenie? Rzecz o ludziach i ich planecie.” Te niezwykle dla nas ważne zagadnienia poruszył dr hab. Bogdan H. Chojnicki, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Spotkanie zgromadziło grupę ludzi, którzy nie są obojętni na zmieniający się klimat. Są również wrażliwi na zanieczyszczenie środowiska.

Podczas wykładu, zapewne słuchacze zastanawiali się, jak nie dopuścić do pogłębiających się zmian i jak zmniejszyć efekt cieplarniany. Niestety, tak jak można się było spodziewać, nie padły gotowe rozwiązania, ale z całą pewnością sprawa dotyczy każdego z nas. Atmosfera jest wspólna i trzeba ją chronić wszędzie na całej kuli ziemskiej. To nie jest tylko sprawa lokalna, każdy ziemianin pracuje na jej zanieczyszczenie. Uwolniliśmy ogromne ilości energii skumulowane pod powierzchnią ziemi (paliwa kopalne: węgiel, ropa, gaz). To właśnie gwałtowny wzrost zużycia energii, sprawia że w każdym zakątku naszego globu można dostrzec zmiany, które nie są obojętne dla naszego życia.

Czy tak powszechne nawoływanie do „zrównoważonego rozwoju” jest wstanie zatrzymać zmiany których jesteśmy już świadkami?

Czy jeszcze mamy czas na rozmowy, czy już tylko został czas na działania?

Z tymi pytaniami wyszliśmy z wykładu i wiedzieliśmy, że trzeba działać. Ale czy garstka przekonanych wystarczy? Jak zmienić nasz konsumpcyjny styl życia?

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 25 kwietnia jak zawsze w czwartek o godz. 18.00 w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach. Tym, razem naszym gościem będzie Pani dr inż. Grażyna Polak krajowy koordynator ds. ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarczych. Będzie mówiła o potrzebie ochrony różnorodności genetycznej zwierząt gospodarskich.

/MK/

 
fot. M. Kochanowska

fot. M. Kochanowska

fot. M. Kochanowska

fot. M. Kochanowska