Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Rok 2012

W tym roku po raz ostatni zamontowaliśmy przenośne bariery, zabezpieczające płazy przed wchodzeniem na jezdnię. Był to już czwarty rok migracji płazów, którą monitorowaliśmy. Płazów było sporo, przenieśliśmy w bezpieczne miejsce ponad 1,5 tysiąca osobników. Dominowały jak zwykle żaby brunatne. Szczegółowe wyniki zawiera poniżej plik PDF.

Dlaczego ostatni raz przenosiliśmy płazy?

W 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu „Kaszubska Marszruta”, w ramach którego Park wykonuje budowę stałego przejścia dla płazów pod jezdnią. Dzięki temu zwierzęta te będą mogły swobodnie migrować bez pomocy człowieka. Nie będą musiały czekać w wiadrach na transport na drugą stronę. Jest to pozytywny aspekt z uwagi na to, że gatunki migrują o różnych porach, często w nocy.

Do przejść naprowadzać będą betonowe płotki, które swoim zasięgiem obejmują mniej więcej taki sam obszar, jak płotki foliowe, przy punkcie widokowym na Jezioro Charzykowskie. Przejścia będą dwa. Na wiosenną migrację w roku 2013 wszystko powinno być gotowe, wówczas zaprezentujemy efekt wykonanych prac. Będziemy również monitorować, jak się sprawdza nowe rozwiązanie.

 

Pliki do pobrania: