Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Czy sarna to "żona" jelenia?

Czy sarna to "żona" jelenia?

 

Jeleń szlachetny, król naszych lasów, występuje zarówno na nizinach, jak i w górach (aż do granicy lasów). Samiec jelenia, zwany bykiem, może ważyć nawet 160 kg.  Jego „żona”, czyli łania jest o połowę, od niego, lżejsza. W ciągu roku samica rodzi jedno lub dwoje młodych, zwanych cielętami. W zależności od pory roku zmienia się pożywienie jeleni. Wiosną,  latem i jesienią zjadają trawy, zioła, owoce krzewów i grzyby, natomiast zimą głównie mech, porosty a także gałązki i korę drzew.

 

Sarny żyją zarówno w lasach jak i na polach uprawnych i łąkach. Są dużo mniejsze od jeleni. Samiec sarny nazywany jest kozłem i waży maksymalnie 25 kg. Samica sarny, czyli koza, w ciągu roku rodzi od jednego do trzech młodych, które zwą się koźlętami. Sarny odżywiają się głównie urozmaiconym pokarmem roślinnym (trawy, zioła, pędy jeżyn i malin) i  grzybami. Lubią lizać sól i pić czystą wodę.

 

Samce jelenia i sarny na głowie mają poroże (jeleń wieniec, sarna parostki). Świadczy ono o sile i etapie rozwoju męskiego osobnika. Może służyć do obrony oraz do walki o samice podczas rui (godów). Zarówno kozły sarny,  jak i byki jelenia, każdego roku zrzucają stare poroże a nakładają nowe. Sarny zrzucają poroże jesienią a zimą odrasta im nowe. Natomiast jelenie gubią poroże w marcu a do końca lipca wyrasta im nowe. Okres godów u jeleni nazywany jest rykowiskiem. Zaczyna się w drugiej połowie września i trwa cztery tygodnie.

 

Jelenie żyją w stadach, zwanych chmarami liczącymi od kilku do kilkunastu osobników prowadzonych przez dorosłe samice. Dojrzałe byki żyją samotnie lub w stadach kawalerów i jedynie w czasie rykowiska są z łaniami. Sarny natomiast żyją pojedynczo lub w niewielkich grupach i tylko w okresie zimy łączą się w duże stada, zwane rudlami, liczące nawet ponad dwadzieścia osobników.

 

Zarówno sarny, jak i jelenie, przez cały rok prowadzą aktywny tryb życia. Większą aktywność wykazują o zmierzchu i w nocy, w ciągu dnia ukrywają się, zazwyczaj w leśnej gęstwinie lub w łanach zbóż. Dobrze pływają choć jelenie robią to chętniej. Zarówno sarny, jak i jelenie, należą do zwierząt płochliwych.  Nagle przestraszone tracą orientację i pędzą na oślep, często uderzając w drzewa i inne przeszkody.