Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Monitoring sów

W tym roku w ramach zadań finansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizowaliśmy monitoring sów na terenie Parku. Prace badawcze prowadził dr Romuald Mikusek. Badania trwały w sezonie lęgowym od lutego do czerwca, dodatkowa kontrola została przeprowadzona w listopadzie. Wyniki już są opracowane i można je zobaczyć poniżej (PDF).

Pracownicy Parku od kilku lat prowadzą nasłuchy sów, przede wszystkim puchacza i włochatki. Od niedawna pojawiła się również sóweczka. Jednak były to informacje szczątkowe i nie do końca znany był status lęgowy tych sów. Obecnie uzyskaliśmy wyniki, które pomogły nam rozwiązać niektóre zagadki. Bardzo ciekawym gatunkiem jest u nas włochatka, której na początku sezonu jest bardzo wiele, ma tu dogodne warunki „mieszkaniowe” – liczne dziuple po dzięciole czarnym. Zaskakujące okazało się, że nie odbyła żadnych lęgów! Prawdopodobnie brakuje ciągle u nas odpowiedniej bazy pokarmowej (gryzoni).

Dzięki współpracy z Romualdem Mikuskiem, zdobyliśmy wiele cennych informacji oraz praktycznych porad jak dalej monitorować występujące u nas gatunki. Ciągle największą zagadką dla nas jest puchacz… raz jest raz go nie ma, odzywa się raz w Parku, innym razem echo niesie pohukiwanie od strony jeziora Charzykowskiego, a gdzie ma gniazdo..nie wiadomo. To jest dla nas wyzwanie.

Wszystkim zainteresowanym sowami polecam również stronę: www.sowy.eco.pl
/KL/

 

Pliki do pobrania: